10 rad jak napisać idealne Curriculum Vitae

  1. Správný životopis by měl být stručný a výstižný, ne ale bez obsahu. Nebojte se popsat v náplní práci opravdu to, co jste dělali, měli na starosti a jakých výsledků se Vám podařilo dosáhnout.
  2. Uvádějte vždy! pravdivé informace. Dřív nebo později se přijde na to, v čem jste zalhali a je to jen zbytečná nepříjemnost. Pokud nemluvíte plynule jazykem, který se požaduje nebo neovládáte program, který je na pozici stěžejní, nelžete o tom. Může se stát, že se firmě jako kandidát budete líbit a bude ochotná Vás v daných nedostatcích podpořit a proškolit, ale pokud zaměstnavatel zjistí, že jste lhali, dveře se Vám jistojistě zavřou.
  3. Nebojte se pochlubit! Pokud jste pracovali na zajímavých projektech, dosáhly pěkných výsledků nebo jste v rámci své pozice vytvořili něco, na co jste hrdí, určitě to do životopisu zakomponujte.
  4. Míru kreativity životopisu volte podle toho, na jakou pozici se hlásíte. Pokud jste absolvent a hlásíte se do přirozeně kreativního pracovního prostředí, určitě můžete využít mnoho předepsaných šablon, nebo dát průchod vlastní kreativitě. Pokud se hlásíte na technické pozice nebo pozice se speciálním zaměřením, držela bych se při zemi, zde ocení zaměstnavatel hlavně Vaše odborné znalosti a zkušenosti více, než-li barevné či grafické provedení životopisu.
  5. Snažte se dodržovat předepsanou strukturu životopisu. tj. osobní údaje, vzdělání, pracovní pozice – a to vždy od aktuální situace po minulou.
  6. Vytvořte si e-mail, který bude stejně jako životopis reprezentativní. Sluníčko11 nebo Kopretinkaslaďoulinka budoucího zaměstnavatele opravdu neoslní. Nic nezkazíte tím, pokud použijete úplně klasickou formu – jméno a příjmení.
  7. Dávejte pozor na gramatické chyby. Raději si životopis nechte zkontrolovat, než ho odeslat s gramatickými chybami.
  8. Neuvádějte do životopisu úplně všechny pracovní zkušenosti včetně brigád. Pokud jste absolvent, samozřejmě nemůžete mít tolik pracovních zkušeností. Nicméně pokud jste při studiu pracovali v gastronomii a po ukončení školy hledáte práci ve svém oboru, přizpůsobte životopis Vašemu oboru. Nějaké zaměstnavatele může dlouhá praxe v gastronomii odradit od toho, aby Vás pozvali. Pokud jste brigády navíc střídali, bude životopis působit tak, že nikde nevydržíte, a další minusové body skáčou.
  9. Uvádějte do životopisu fotku. Je prokázáno, že životopisy s fotkou mají větší úspěšnou projít až k pozvánce na výběrové řízení, než životopisy bez fotografie.
  10. Ukládejte životopis ve formátu, který je kompatibilní ve všech počítačích. Pokud sepíšete životopis v nějakém blogovém programu, není jisté, že si ho personalista ve svém počítači dokáže otevřít a můžete tak ztratit šanci zařadit se v pořádku do výběrového řízení. Uložením životopisu do PDF určitě nic nezkazíte.
Takže pokud si hledáte novou práci, vzhůru k počítačům a pokud se budete řídit našimi radami, bude skvělý životopis ihned na světě.